Etyka wydawnicza
ETYKA WYDAWNICZA
Zasady etyki wydawniczej mające na celu przeciwdziałanie nieuczciwym praktykom publikacyjnym, przyjęte i stosowane przez Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, zgodne z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej COPE (ang. Committee on Publication Ethics) https://publicationethics.org/
Przed akceptacją do wydania, monografie i czasopisma zgłoszone do WUW są weryfikowane pod kątem zgodności z zasadami etyki wydawniczej, rzetelności i wartości naukowej. Szczególną uwagę zwracamy na etap recenzowania prac oraz prawidłowy przebieg całego procesu wydawniczego.
Wszystkie dostarczone do WUW i wstępnie zaakceptowane do wydania teksty monografii sprawdzane są w systemie antyplagiatowym iThenticate.
Dla ułatwienia współpracy autorów, redaktorów naukowych oraz recenzentów z wydawnictwem publikujemy najważniejsze zasady etyczne, którymi kierujemy się w naszej działalności.
Przyjęcie tekstu do publikacji jest wykluczone, jeżeli autor/rzy naruszyli zasady etyki w prowadzeniu badań wykorzystanych w publikacji, w tym w szczególności gdy:
- Brak jest pisemnej zgody osób (badanych, badaczy i współpracowników) na udział w badaniach;
- Doszło do naruszenia zasad poufności wobec uczestników badań;
- Uczestnicy nie zostali poinformowani o ryzyku i niebezpieczeństwach (fizycznych, emocjonalnych, intelektualnych czy mających wpływ na reputację) wynikających z prowadzonych badań;
- Doszło do zaniechań w zakresie zabezpieczenia przed zagrożeniami wynikającymi z prowadzonych badań;
- Nie przestrzegano wymogów prawnych i etycznych w stosunku do ludzi i zwierząt biorących udział w badaniach, a także do wykorzystywanych w badaniach organów lub tkanek ludzkich oraz odnoszących się do ochrony środowiska;
- Nie okazano należnego szacunku w przedstawianiu szczątków ludzkich i obiektów o charakterze religijnym.
Komisja Rektorska ds. Etyki Badań Naukowych z Udziałem Człowieka Uniwersytetu Warszawskiego
>>>
Zasada przestrzegania norm prawnych i zawodowych. Wszystkie osoby zaangażowane w prowadzenie badań oraz powstanie publikacji zobowiązane są do przestrzegania norm prawnych i etyki zawodowej nałożonych przez organizacje zawodowe i podmioty finansujące badania, np. Komisję Europejską (Research and innovation (europa.eu))
Zasada równego traktowania
Rasa, płeć (w tym ciąża oraz tożsamość płciowa), orientacja seksualna, wyznanie, pochodzenie, obywatelstwo, wiek, stan cywilny czy rodzicielski, niepełnosprawność oraz przekonania polityczne autorów w żaden sposób nie wpływają na ocenę tekstów. Teksty oceniane są wyłącznie pod względem merytorycznym.
Kryteria przyjmowania tekstów do publikacji
W przypadku monografii naukowych wydawca / redaktor naukowy, a w przypadku czasopism ich redaktorzy naczelni decydują, które teksty zostaną opublikowane. Przy przyjmowaniu tekstów do publikacji brane są pod uwagę opinie recenzentów dotyczące wartości naukowej pracy, oryginalności ujęcia problemu, przejrzystości wywodu.
Przeciwdziałanie konfliktom interesów
Nieopublikowane teksty, poufne informacje, oryginalne idee muszą być zachowane w tajemnicy i bez pisemnej zgody autorów nie mogą zostać wykorzystane przez pracowników wydawnictwa ani żadne inne osoby uczestniczące w procesie wydawniczym. Autorzy, recenzenci, redaktorzy są zobowiązani do ujawnienia potencjalnego konfliktu interesów, który mógłby wykluczyć ich z udziału w procesie wydawniczym.
Zasada rzetelności naukowej
Redaktorzy naukowi monografii wieloautorskich oraz redakcje czasopism dbają o rzetelność naukową publikowanych prac. W celu jej zachowania mogą nanosić stosowne zmiany i poprawki. W przypadku podejrzeń o nieuczciwe praktyki (w szczególności celowy plagiat i fałszowanie wyników badań) zobowiązani są podjąć decyzję o wycofaniu publikacji i poinformować o tym odpowiednie podmioty, takie jak instytucje zatrudniające autora, towarzystwa naukowe, stowarzyszenia edytorów naukowych itp.
Wycofanie tekstu
Wydawca, redaktor naukowy monografii wieloautorskiej oraz redaktor naczelny czasopisma mają prawo wycofać tekst z publikacji, jeżeli:
Autorstwo publikacji
a. Kupowanie lub sprzedawanie autorstwa prac naukowych;
Niedopuszczalne jest:
b. Uwzględnianie jako współautorów prac naukowych osób, które nie miały w nie żadnego wkładu merytorycznego, a jedynie umożliwiły uzyskanie finasowania badań i powstania publikacji, lub mogą zapewnić takie finansowanie w przyszłości;
c. Wzajemne dopisywanie współpracowników / kolegów jako współautorów publikacji w celu zwiększenia liczby publikacji pracowników danej jednostki, bez ich rzeczywistego wkładu merytorycznego w publikację;
d. Dopisywanie jako współautora cenionego naukowca ze względu na to, że jego nazwisko zwiększa szanse na opublikowanie pracy lub zapewnia większy wpływ publikacji;
e. Wykorzystywanie przez starszych badaczy wyższej pozycji naukowej lub zawodowej, aby wymusić uwzględnienie ich jako współautorów w pracach napisanych przez młodszych kolegów, często pozostających wobec nich w zależności służbowej.
Zasady recenzowania
Czasopisma
a. Przyjąć pracę do wydania bez zmian
a. W przypadku dwóch pozytywnych recenzji praca zostaje przyjęta do publikacji
a. W przypadku monografii jednoautorskiej wydawca kontaktuje się z autorem, a następnie podejmuje ostateczną decyzję co do odrzucenia tekstu / przyjęcia niezbędnych korekt;
Zasady recenzowania czasopism wydawanych przez WUW dostępne są na ich stronach internetowych.
Monografie
b. Przyjąć pracę po wprowadzeniu postulowanych poprawek bez konieczności kierowania do powtórnej recenzji
c. Przyjąć pracę po wprowadzeniu postulowanych poprawek i po przeprowadzeniu powtórnej recenzji
d. Nie przyjmować pracy do wydania;
b. W przypadku dwóch negatywnych recenzji praca zostaje odrzucona
c. W przypadku jednej pozytywnej i jednej negatywnej recenzji praca zostaje skierowana do trzeciej recenzji; przy dwóch pozytywnych recenzjach i jednej negatywnej praca zostaje przyjęta, przy dwóch negatywnych recenzjach i jednej pozytywnej praca zostaje odrzucona.
b. W przypadku monografii wieloautorskiej wydawca kontaktuje się z redaktorem naukowym; redaktor naukowy, po rozmowie z autorem, podejmuje ostateczną decyzję co do wycofania tekstu / wprowadzenia korekt.