Światowit
Rocznik Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego wydawany od 1899 roku jest jednym z najstarszych czasopism archeologicznych.
Czasopismo skierowane jest do środowiska archeologów w Polsce i za granicą. Uwzględnia najnowsze metody badawcze i różne archeologiczne specjalności. Publikowane są w nim artykuły naukowe dotyczące archeologii śródziemnomorskiej, pozaeuropejskiej, pradziejowej, średniowiecznej i archeologii Polski. Prezentowany tu szeroki zakres zagadnień: metodyka, metodologia, najnowsze wyniki badań, nowe techniki badawcze, rozwiązywanie spornych kwestii interpretacyjnych, inspiruje naukowe dyskusje i zachęca czytelników do nowych poszukiwań badawczych.
W czasopiśmie zamieszczane są teksty w językach kongresowych, recenzowane na zasadach peer-review i double-blind system.
Zgodnie z komunikatem Ministra Nauki z dnia 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych czasopismo jest obecne na nowym wykazie z wynikiem 70 punktów.
Autorzy publikujący swoje prace naukowe w czasopiśmie za każdą publikację otrzymają 70 punktów MNiSW w dyscyplinie naukowej archeologia.
Więcej o czasopiśmie »
- Książka dotyczy udziału polskich zesłańców w ekspansji kolonialnej Cesarstwa Rosyjskiego na kazachskich stepach Azji Centralnej w XIX wieku. Zagadnienie to omówiono na podstawie wybranych tekstów autorstwa trzech polskich więźniów politycznych: Adolfa