Studia Polsko-Ukraińskie
Seria nawiązuje do najlepszych tradycji "Warszawskich Zeszytów Ukrainoznawczych", wydawanych na Uniwersytecie Warszawskim w latach 1989-2008. W czasopiśmie ukazują się artykuły z zakresu literaturoznawstwa, historii i filozofii. Zakres czasowy zainteresowań jest szeroki: od badań korzeni chrześcijaństwa po czasy współczesne.
Rocznik to miejsce dyskursu między badaczami polskimi, ukraińskimi i przedstawicielami innych narodowości, uwzględniającego także tematy, o których milczała nauka przed 1989 rokiem w Polsce, i przed 1991 rokiem na Ukrainie. Autorzy analizują zarówno okresy zgodnego sąsiedztwa obu narodów oraz ich wspólne dziedzictwo kulturowe i historyczne, jak i tematy sporne, trudne i bolesne.
W czasopiśmie publikowane są teksty w językach: polskim, ukraiński i angielskim. Wszystkie artykuły naukowe są recenzowane.
Zgodnie z komunikatem Ministra Nauki z dnia 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych czasopismo jest obecne na nowym wykazie z wynikiem 20 punktów.
- Książka dotyczy udziału polskich zesłańców w ekspansji kolonialnej Cesarstwa Rosyjskiego na kazachskich stepach Azji Centralnej w XIX wieku. Zagadnienie to omówiono na podstawie wybranych tekstów autorstwa trzech polskich więźniów politycznych: Adolfa