Genealogia współczesności. Historia idei w Polsce 1815-1939
Seria przedstawia źródła i pochodzenie polskich idei politycznych i społecznych, ich przemiany i rozwój, z uwzględnieniem wpływu, jaki wywarły one na stan bieżący polskiej tożsamości zbiorowej. Prezentowane są prace badawcze zmierzające do wskazania relacji pomiędzy polską tradycją w tej dziedzinie a współczesnymi problemami historii idei i filozofii polityki, oraz prace redakcyjne i edytorskie zmierzające do przywrócenia polskiej humanistyce tekstów istotnych ze względu na przetrwanie i upowszechnienie jej dziedzictwa w kraju i za granicą. Niektóre pozycje zostały przygotowane dzięki współpracy z Instytutem Nauk o Człowieku w Wiedniu.
Wpływ polskiej myśli społecznej oraz humanistyki XIX i pierwszej połowy XX wieku na kształtowanie się nowoczesnego społeczeństwa polskiego, rozwój tożsamości narodowej oraz refleksje nad państwem i narodem, wydaje się trudny do przecenienia. Głównym celem serii jest nakreślenie genealogii idei, które kształtowały polską historię w XIX i XX wieku. Autorzy starają się przybliżyć 3 główne nurty myśli polityczno-społecznej lat 1815-1939: polskiego pozytywizmu politycznego, krakowskiego konserwatyzmu i postępowego nurtu lewicowego. Jednocześnie wskazują związki między spuścizną intelektualną tego okresu i współczesną kulturą polską.
Każdy tom otwiera esej wprowadzający, który zawiera biografię autora i umieszcza jego twórczość na tle rozwoju myśli humanistycznej epoki. Teksty stanowiące zasadniczą część każdego tomu zostały opatrzone przypisami i komentarzami redaktorów naukowych. Całość zamyka bibliografia prac i opracowań krytycznych na temat twórczości autora.
- Książka dotyczy udziału polskich zesłańców w ekspansji kolonialnej Cesarstwa Rosyjskiego na kazachskich stepach Azji Centralnej w XIX wieku. Zagadnienie to omówiono na podstawie wybranych tekstów autorstwa trzech polskich więźniów politycznych: Adolfa