Zasady nadawania numerów DOI publikacjom wydawanym przez Uniwersytet Warszawski
Czym są DOI i ORCID?
DOI (Digital Object Identification) – cyfrowy identyfikator dowolnego przedmiotu własności intelektualnej, którego zadaniem jest stałe identyfikowanie tego przedmiotu w sieciach cyfrowych w powiązaniu z aktualnymi danymi na jego temat. Jeden identyfikator DOI jest przypisany tylko i wyłącznie do jednego dokumentu elektronicznego i umożliwia nadanie mu stałego oznaczenia, które jest niezależne od jego aktualnej, fizycznej lokalizacji w sieci, czyli od adresu URL.
Numer DOI nie jest przydzielany, a indywidualnie tworzony przez osobę rejestrującą.
ORCID (Open Researcher and Contributor ID) – kod stworzony w celu identyfikowania autorów i współautorów publikacji naukowych oraz akademickich; w wiodących bazach indeksujących umożliwia automatyczne przypisanie publikacji do autora oraz zliczanie jego dorobku. Więcej informacji na stronie https://www.buw.uw.edu.pl/orcid/.
Zawarta przez UW umowa z CrossRef umożliwia nadawanie numerów DOI publikacjom naukowym, wydanym przez jednostki organizacyjne Uniwersytetu Warszawskiego. Jednostki organizacyjne UW powinny posiadać ważne umowy z autorami tekstów umożliwiające rozpowszechnianie publikacji. Jednym z warunków umowy pomiędzy Uniwersytetem Warszawskim a firmą Crossref, dotyczącej nadawania numerów DOI, jest udostępnianie publikowanych prac do systemu Similarity Check. Chodzi o bazę tekstów, z których korzysta system antyplagiatowy iThenticate. Niewywiązanie się z tego warunku umowy grozi nałożeniem na UW wysokich kar i/albo uniemożliwienie korzystania z systemu antyplagiatowego. Koszty nadawania numerów DOI ponoszą jednostki organizacyjne UW. Obsługę administracyjną oraz rozliczenia prowadzą Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego (WUW).
Co jest niezbędne, by nadać numer DOI?
- ISSN/ISBN
- tytuł książki/czasopisma
- tytuł pracy/rozdziału
- rok publikacji
- autorzy (afiliacje są zalecane, gdyż pozwalają na identyfikację i odpowiednie przypisanie pracy do autora)
- pełny tekst książki/rozdziału/czasopisma/artykułu dostępny w Internecie pod indywidualnym adresem URL czy to w formie bezpłatnej, czy płatnej
- należy zawsze zarejestrować referencje/bibliografię do wprowadzanych materiałów oraz wprowadzić zweryfikowaną listę (podając numery DOI) do rejestrowanej pracy.
Zasady nadawania numerów DOI na UW
- Do współpracy mogą przystąpić tylko te jednostki organizacyjne UW (wydziały, jednostki międzywydziałowe, jednostki ogólnouczelniane itd.), które znajdują się w załączonym spisie jednostek.
- Kierownik jednostki organizacyjnej wyznacza koordynatora - osobę odpowiedzialną za nadawanie numerów DOI publikacjom naukowym wydanym przez daną jednostkę oraz współpracującą z koordynatorem WUW. Informację o chęci przystąpienia do współpracy z CrossRef wraz z następującymi danymi:
- nazwą jednostki organizacyjnej,
- imieniem, nazwiskiem koordynatora,
- adresem email koordynatora
- telefonem koordynatora,
- Koordynator WUW, zgłasza nowego użytkownika do CrossRef i udostępnia koordynatorowi w danej jednostce organizacyjnej dane do logowania się na stronie CrossRef oraz rejestrowania publikacji naukowych.
Zadania i obowiązki koordynatora w jednostce organizacyjnej UW
- Reprezentuje jednostkę organizacyjną UW i współpracuje z koordynatorem WUW w sprawach związanych z nadawaniem numerów DOI i korzystaniem z systemu antyplagiatowego.
- Dysponuje i zarządza danymi do logowania na stronie www.crossref.org, przypisanymi do danej jednostki organizacyjnej.
- Może udostępnić dane do logowania redakcjom, autorom oraz innym osobom z danej jednostki organizacyjnej, które będą wprowadzały do CrossRef dane publikacji wydanych przez tę jednostkę organizacyjną i nadawały im numery DOI.
- Nadaje i koordynuje nadawanie numerów DOI publikacjom wydanym przez daną jednostkę organizacyjną.
- Odpowiada za prawidłowe i zgodne z wytycznymi CrossRef wprowadzanie metadanych publikacji, wydanych przez daną jednostkę, na stronę CrossRef (https://www.crossref.org/metadatamanager/), wymaganych do nadania numeru DOI.
- Odpowiada za terminowe rozliczanie (zapłatę) wewnętrznych not obciążeniowych za nadane numery DOI oraz rozliczenia wewnątrz danej jednostki organizacyjnej.
- Sprawdza ze stanem faktycznym otrzymane z CrossRef raporty finansowe i inne, dotyczące zarejestrowanych numerów DOI. W przypadku niezgodności kontaktuje się z koordynatorem WUW.
Rozliczenia i płatności
- Za nadane numery DOI i usługi świadczone przez WUW jednostka organizacyjna otrzymuje wewnętrzną notę obciążeniową wystawioną przez Wydawnictwa UW.
- Do kwoty za nadane w danym okresie rozliczeniowym numery DOI, obliczonej wg cennika Crossref, zostanie doliczone 23% podatku VAT i 10% za obsługę administracyjną.